Eylül 19, 2014

Web tasarım Nasıl Yapılır ?

Web tasarım Nasıl Yapılır ?
Web Tasarım denince akla Tasarım yapmak için gereken bazı programlarla ve bunların birleşiminden karmaşık kodlarla yapılmış web siteleri akla gelir. Web tasarımı bilgisayar dünyasında kendi başına bir uzmanlık alanıdır. Ama korkmayın, anlatacağım adımları uygularsanız siz de kendinize bir site açabilirsiniz.

Web Tasarımı yapmak için öncelikle hayal gücüne ihtiyacımız var. Hayal gücünüz ne kadar gelişmişse tasarım aşamasında işinize yarayabilir. Bununla birlikte photoshop, FrontPage gibi tasarım programı bilgisi de gerekir. Photoshop u çok iyi bir seviyede bilmenize gerek yok, fakat kullanacağımız bir kaç özelliğini bilmeniz veya bu konuda internetten biraz araştırma yaparak işinize yarayabilecek şeyleri öğrenmeniz yeterli olacaktır. Bununla beraber sadece görsel olarak iyi bir site tasarımı yapmanız siteniz için yeterli olmaz. Web siteniz görselliği yanında kullanımı kolay ve güvenli bir site olmalıdır.

Web tasarımı yapmaya başlamadan önce bir fikir bulup onun üstüne hayal gücünüzle tasarımınızı hayata geçirirsiniz. Web sitesi yaparken ne hakkında bir site yapacağınızı nasıl bir görüntüye sahip olacağını önceden belirlemelisiniz. Ve yapacağınız bu konu veya konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Devamlı bu konuyu güncellemeli ve içerik girmelisiniz. Web tasarımı yapmak içim web işinizde normal işlerde olduğu gibi belirli zaman ayırmanız gerekir. Kendiniz bir zaman dilimini bu iş için ayırırsınız ve koyduğunuz kurallara da kesinlikle uymanız gerekir.
Web tasarım işine imaj kesmekle, resimlerinizi düzenlemekle başlayabilirsiniz. Veya bilen birinin yanında çalışmaya başlayarak ondan bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca web tasarımla ilgili kitaplar da satılmakta. Daha çok görsel eğitim sunan siteler ve bu konuyla ilgili yazılmış yazılardan da yararlanabilirsiniz.

Web tasarım da Birinci Kural Seo uyumlu olmasına özen gösterilmesidir. Seo hakkında başka makalelerimizde daha ayrıntılı anlatmaya çalışacağım. Ve Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının standartlarına uygun kodlar ile yapılmaya çalışılmalıdır.

Web tasarım işi bir de sabır işidir. Bazen uzun süre kod yazdıktan sonra çıkan sonucu izlemek çok keyifli olabilir. Tasarım yaparken hayal gücünüzle ürettiğiniz sayfanın kullanıcılar için kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olması gerekir. Bundan sonra yapacağınız şey web siteniz için bir isim bulmak ve domain almaktır.

Domain alırken dikkat etmeniz gereken uzun bir isim olmaması ve herkesin kolayca hatırlayabileceği bir isim olmasıdır. Eğer. tr uzantılı bir isim düşünüyorsanız bir şirketinizin olması ve gerekli belgeleri sunabilmeniz önemlidir.

Domain aldıktan sonra barındırma hizmeti de (Hosting) almanız gerekiyor. Bunu alırken hosting satan şirketleri iyice araştırmanız gerekiyor. Satış sonrası destek alabilmeniz açısından bu önemli. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda size yardımcı olabilmeliler.

Hosting alacağınız yer de önemlidir. Sitenizin özelliklerine göre bir band genişliğini belirlemeniz gereklidir. Sitenizin çok ziyaretçisi olacaksa ve görsel metaryellerden çok içerecekse eğer band genişliğinin yani anlık veri trafiğinin yüksek olması gerekir. Buda maliyetinizi arttıracaktır.

Eğer band genişliğini çok kullanmayacaksanız boşuna yüksek fiyat ödemeniz yersiz olur. Hosting alırken şirketleri araştırmanız hatta gidebiliyorsanız yerinde ziyaret etmeniz sizin için iyi olacaktır. Seçtiğiniz hosting şirketi sitenizin güvenliğini ve sitenizin alt yapısında çalışacak programları da desteklemelidir. En bilineni SSL güvenliği olmalıdır. Bunun dışında bir ticaret sitesi yapıyorsanız. Sanal POS için kullanacağınız programları da desteklemelidir. Bunu hosting şirketiyle önceden konuşup neleri desteklediğini ve nasıl hizmetleri olduğunu destek almanız gerektiğinde nelerin yapılması gerektiğini konuşup kararlaştırmalı ve bunların tümünü sözleşmede iki tarafın da imzalayarak onaylaması gerekir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda yaptığınız bu anlaşma sizin tek dayanağınız olacaktır.

Sitemizi görsel metaryeller ve Konularla ilgili Kodlarla Hazırladık, domain ve hostingimizi de sorunsuz bicinde aldıktan sonra ziyaretçilerimize için web sitemiz hazır demektir. Bundan sonra Yapmamız gereken yaptığımız web sitesini güncel bilgilerle güncel turmak ve yeni içerikler eklemektir. Şimdiden herkese kolay gelsin Umarım bu yazımız bir nevi yardımcı olmuştur.https://tescil-tr.com